عصر گیلان
یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 21 Sunday 2018 - ساعت ۲۳:۳۹:۰۰
سرخط خبرها :
 • کد مطلب : 161698
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ تیر, ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶
 • سرویس : آموزش و پرورش
 •   

  معاون وزیرآموزش و پرورش خبرداد

  تصویب طرح درجه‌ بندی مدارس / پوشش تحصیلی واقعی متوسطه دوم ۸۲ درصد است

  معاون آموزش متوسطه وزیرآموزش و پرورش بر برنامه‌های مدرسه محور و آموزش مهارت‌های زندگی درمدارس تاکید و اظهارکرد: شورای عالی آموزش و پرورش طرح درجه بندی مدارس را تصویب کرده است و مدارس براساس برنامه‌هایی که انجام می‌دهند درجه بندی می‌شوند.

  ورزش در مدارس مدرسهبه گزارش عصر گیلان، علی زرافشان در گردهمایی مشترک شورای معاونین و روسای مناطق استان در باشگاه فرهنگیان تبریز اظهارکرد: کیفیت در آموزش و پرورش یکی از دغدغه های  ما در چند سال گذشته بوده است و با توجه به اقداماتی که صورت گرفته است سعی کرده‌ایم حضور دانش آموزان در مدارس، یک حضور با کیفیت باشد.

  وی با اشاره به اهمیت پوشش تحصیلی کودکان لازم التعلیم افزود: در مقطع ابتدایی ۹۹ درصد دانش آموزان تحت پوشش تحصیلی هستند و یک درصد دیگر نیز توانایی یادگیری ندارند و این به معنی این است که توانسته ایم ۱۰۰ درصد کودکان لازم التعلیم را پوشش دهیم.

  معاون آموزش متوسطه وزیرآموزش و پرورش ادامه داد: در دوره متوسطه اول ۹۴ درصد پوشش تحصیلی داریم که حاصل تلاش همکاران در چند سال گذشته برای جذب کودکان بازمانده از تحصیل است.

  زرافشان اضافه کرد: در سنین ۱۲ تا ۱۴ سال ۹۷ درصد پوشش داریم که ۹۴ درصد آنان در دوره اول متوسطه تحصیل می کنند و ۱۱۰ هزار نفر یعنی ۳ درصد آنها در دوره ابتدایی ترک تحصیل کرده بودند و اکنون جذب شده و در این مقطع مشغول تحصیل هستند.

  وی گفت: در دوره دوم متوسطه نیز پوشش تحصیلی واقعی ۸۲ درصد است و در سنین  ۱۵ تا ۱۷ سال ۸۷ درصد پوشش داریم که می توان گفت ۵ درصد دانش آموزان یعنی ۱۴۰ هزار دانش آموز دوره دوم متوسطه در دوره اول مشغول تحصیل هستند.

  معاون آموزش متوسطه وزیرآموزش و پرورش تصریح کرد: در امر پوشش تحصیلی دانش آموزان با چالشی روبرو هستیم و آن هم تفاوت پوشش تحصیلی دختران و پسران به خصوص در برخی استان ها مثل سیستان و بلوچستان است و این نشان می دهد که درکنار برنامه جذب کودکان بازمانده از تحصیل یک برنامه هم برای جذب دختران بازمانده از تحصیل در دوره متوسطه باید داشته باشیم تا بتوانیم با جذب دختران که در آینده نقش مهمی در تشکیل خانواده مطلوب و تربیت فرزندان دارند بتوانیم آینده جامعه را تضمین کنیم.

  زرافشان بیان کرد: امروز مطالبه جامعه و اسناد تحولی آموزش و پرورش از ما بحث کیفیت است و در سند تحول  استقرار نظام ارزشیابی در نظام  تعلیم تربیت رسمی و عمومی خواسته شده است تا ببینیم درکنار توسعه های کمی بحث  افزایش کیفیت رخ داده است؟.

  وی با بیان که آزمون‌هایی همچون تیمز و پرلز برای ارزیابی نظام تعلیم و تربیت هستند، تصریح کرد: آزمون تیمز سال گذشته روند رو به رشدی داشته است.

  زرافشان در بخش دیگری از سخنانش به مشکل آموزش و یادگیری در استان های دو زبانه اشاره کردوگفت: بین کسی که دو زبانه است و کسی که زبان مادری اش زبان فارسی است ۳۰۰واژگان تفاوت وجود دارد که این امر باعث بروز مشکل دریادگیری دانش آموزان می شود.

  معاون آموزش متوسطه وزیرآموزش و پرورش بر برنامه های مدرسه محور و آموزش مهارت های زندگی در مدارس تاکید و اظهارکرد: شورای عالی آموزش و پرورش طرح درجه بندی مدارس را تصویب کرده است و مدارس براساس برنامه‌هایی که انجام می‌دهند درجه بندی می‌شوند.

  زرافشان خاطرنشان کرد: مدارس را فقط کلاس درس نبینیم و باید همه اجزا را یک سازمان در نظر بگیریم و معلم عنصرکلیدی این مجموعه است.

  وی با بیان این که متاسفانه بحث های مطرح در سند تحول به گفتمان تبدیل نشده است، ادامه داد: در رویکردهای تربیتی کم و کاستی داریم باید بگویم که توانسته‌ایم دانشمندان کوچکی تربیت کنیم که نتواسته‌اند راه و رسم زندگی کردن را یاد بگیرند.

  معاون آموزش متوسطه وزیرآموزش و پرورش با بیان این که امروز تربیت، ضرورت جامعه ما است، ادامه داد: مطالبه ساحت های مطرح شده درسند تحول از مدیران مدارس باید جدی پی‌گیری شود چرا که اگر به این ساحت‌ها توجه نشود در آینده آسیب‌های اجتماعی افزایش می‌باید.

  انتهای پیام
  منبع : ایسنا
  این خبر را به اشتراک بگذارید :

  تبلیغات در عصر گیلان

  09389707979
  %u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A