عصر گیلان
یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 21 Sunday 2018 - ساعت ۲۳:۵۶:۳۷
سرخط خبرها :
 • کد مطلب : 161713
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱
 • سرویس : یادداشت
 •   

  میرزاخانی، قاعده یا استثنای آموزش کشور؟

  سید مهدی میرقیّوم نیا

  مریم میرزاخانیعصر گیلان، در فضای شدیدا عاطفی متاثر از مرگ نخبه ریاضی جهان؛ نباید از این نکته عقلایی غافل شد که مریم میرزاخانی ها برآمده از فرآیند روتین و عادی آموزش علم در کشور ما نیستند.

  اساسا روال آموزش در کشور ما به ویژه در یکی دو دهه اخیر، چنان دچار بحران است که هرگز نمی توان انتظار پرورش چنین نخبگانی را داشت.

  باید اعتراف کرد که  مریم ها تک ستاره هایی در آسمان علم هستند که غالبا شرایط و موقعیت های ذوقی شخصی؛ خانوادگی و غیر “آموزش رسمی” کشور؛ در پرورش شان دخیل بوده است.

  این که مریم خودش زمانی گفته بود که “به تشویق برادرش به دنیای علم روی آورده” این که گفته بود که در توافقی نانوشته با دوست همیشگی اش خانم رویا بهشتی در سال های دبیرستانی شخصا همت کرده اند و دو نفره به طور ذوقی مسائل المپیاد جهانی کامپیوتر را حل می کردند و… همه ناشی از توانایی های شخصی بود؛ نه این که سیستم آموزشی ما “ذوق پرور” باشد.

  به فرآیند المپیادها بنگرید؛ برگزیدگان مرحله دوم که دبیرستانی هستند، تازه پس از گزینش برای مرحله انتخاب کشوری وارد آموزش دوپینگی غیر دبیرستانی با کمک آموزش استادان دانشگاهی و غیر دبیرستانی می شوند تا آموزش ببیند و از بین آنها پس از آزمون کشوری، تیم اعزامی به المپیاد جهانی برگزیده شوند.

  از سوی دیگر بسیاری از نخبگان جامعه را سراغ دارم که با هدف “کعبه کنکور” و آینده نقد اقتصادی خود، از خیر المپیاد و رقابتش می گذرند. نخبگانی که می توانند وارد اساسی ترین فضاهای پژوهشی شوند و به طور بنیادی تحول آفرین باشند. اما پژوهش برای شان کمترین جاذبه ای ندارد؛ چرا که سیستم  جز در جهت تقویت مبادی ایدئولوژیک خود، اهمیتی به پژوهش نمی دهد.

  به علاوه فضای غالب بوروکراتیک منفی، نگاه تک سویه سیاسی به پژوهش، نگرش مدرک محور؛ غیر جدی و فقدان فضای پژوهشی داخلی، به تدریج  نخبگان عاشق پژوهش را یا دلسرد می کند و یا وادار به خروج از کشور!

  سیکل معیوب، ناهدفمند؛ بی برنامه، مبتلا به روزمرّگی آموزش در کشور ما هرگز نمی تواند چنین نخبه هایی را به جهان دانش تحویل دهد. به خصوص که بحران علمی – آموزشی در کشور، روز به روز شدیدتر می شود.

  بیاییم فضای عاطفی برآمده از سوگ مریم بهره گیریم و با هشدار به مدیران ارشد آموزشی کشور نسبت به نقصان های آموزشی؛ تحول آموزشی را به مطالبه ملی تبدیل کنیم.

  انتهای پیام
  این خبر را به اشتراک بگذارید :

  تبلیغات در عصر گیلان

  09389707979
  %u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A