عصر گیلان
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 23 Tuesday 2018 - ساعت ۱۵:۰۳:۳۳
سرخط خبرها :
مقاله و گزارش
آرشیو...
 • کد مطلب : 161732
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
 • سرویس : کشاورزی
 •   

  استاندار گیلان تاکید کرد:

  لزوم اقتصادی کردن صنعت ابریشم/ نوغانداری در گیلان احیا شود

  استاندار گیلان با بیان اینکه برای ترغیب نوغانداران به حضور فعال در این حوزه، اقتصادی شدن این صنعت بسیار تأثیرگذار است، تأکید کرد: صنعت ابریشم گیلان باید احیا شود.

  محمدعلی نجفیبه گزارش عصر گیلان،  محمدعلی نجفی پیش از ظهر یکشنبه در حاشیه بازدید از مرکز تحقیقات نوغان کشور در شهرستان شفت، اظهار کرد: مراکز تحقیقاتی کشوری و بین المللی بسیاری در حوزه کشاورزی و شیلات در استان گیلان فعالیت می کنند.

  وی با اشاره به توان علمی و تحقیقات بالای این مراکز، افزود: اگر از این مراکز حمایت نشود قطعا توان علمی و تحقیقات آنها تحلیل می رود.

  استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت پیگیری جذب منابع و امکانات از سوی وزارتخانه و سازمان مطبوعه در سطح ملی، گفت: در استان نیز مسئولان پیگیر مشکلات حوزه های مختلف و مرتفع کردن این مشکلات هستند.

  وی با اشاره به عملی نشدن قول های داده شده در سال های گذشته در برخی حوزه ها، خاطرنشان کرد: امروز شاهد تحولات خوب در حوزه صنعت نوغان و تولید ابریشم هستیم.

  نجفی با بیان اینکه حدود ۱۵ سال شاهد تحلیل و تضعیف صنعت نوغان و ابریشم در کشور و استان گیلان بوده ایم، تصریح کرد: کاهش تولید تخم نوغان از ۲۰۸ هزار جعبه به ۳۰ هزار جعبه در سال های اخیر دلیل این مدعا است.

  وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال های اخیر در این صنعت، ادامه داد: پیش بینی کارشناسان نشان از افزایش این میزان به ۴۰ هزار جعبه در سال آینده دارد.

   نبود رغبت برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت ابریشم

  استاندار گیلان بر ضرورت حضور سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت نوغان و پرورش کرم ابریشم تأکید کرد و یادآور شد: متاسفانه سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال گذشته در این صنعت سبب ایجاد ضرر و زیان های بسیار برای سرمایه گذار و نبود تمایل از جانب آنها برای سرمایه گذاری دوباره در این صنعت به دنبال داشته است.

  وی صنعت ابریشم در گیلان را صنعتی با قابلیت ایجاد صنایع جانبی برشمرد و گفت: توجه به این صنعت و صنایع جانبی آن می تواند زمینه ساز ایجاد صنایع پایدار برای تولیدکننده در استان گیلان شود.

  نجفی در ادامه اقتصادی کردن صنعت ابریشم همانند برنج کاری برای بهره برداران آن را بسیار تأثیرگذار دانست و افزود: اقبال گسترده کشاورزان در سال گذشته برای برنج کاری به دلیل اقتصادی شدن این صنعت برای بهره بردار بوده است.

  وی با بیان اینکه فعال شدن بخش تحقیقاتی نیز به توسعه صنعت ابریشم کمک می کند، خاطرنشان کرد: در سال های گذشته به علت فشار، تحریم و نبود رابطه با کشورهای خارجی بسیاری از مراکز تحقیقاتی غیرفعال شدند که انتظار می رود با توجه به شرایط موجود و از سرگیری ارتباطات این وضعیت تغییر کند.

  به گفته این مسئول باید روند احیای صنایع به ویژه صنعت ابریشم فراهم شود زیرا قرار گرفتن ایران در جایگاه هشتم صنعت ابریشم جهان با توجه به ظرفیت و پتانسیل های خوب در این حوزه مطلوب نیست.

  انتهای پیام
  منبع : مهر
  این خبر را به اشتراک بگذارید :

  تبلیغات در عصر گیلان

  09389707979
  %u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A