عصر گیلان
یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 21 Sunday 2018 - ساعت ۲۳:۴۲:۴۳
سرخط خبرها :
 • کد مطلب : 161738
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸
 • سرویس : کشاورزی
 •   

  رئیس مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران:

  مهمترین اولویت های مرکز تحقیقات کرم ابریشم ترویج و آموزش است

  رئیس مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران با تأکید براینکه یکی از مهمترین سیاست های این مرکز کاربردی کردن تحقیقات در صنعت ابریشم است، گفت: ترویج و آموزش دو اولویت مهم این مرکز محسوب می شود.

  نوغانداری کرم ابریشمبه گزارش عصر گیلان، رضا صورتی در حاشیه بازدید استاندار گیلان از مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران در شهرستان شفت که پیش از ظهر یکشنبه انجام شد با بیان اینکه تاریخچه نوغانداری به چهار هزار سال پیش در کشور چین می رسد، اظهار کرد: در حال حاضر ۵۰ کشور جهان در صنعت نوغاندارای و پرورش کرم ابریشم فعال هستند.

  وی با اشاره به تولید ۹۵ درصدی این محصول در کشورهای آسیایی، گفت: ۸۵ درصد این تولید در کشور چین انجام می شود.

  رئیس مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران با بیان اینکه تولید در صنعت نوغانداری و ابریشم به شدت به صادرات فرش بستگی دارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال های گذشته به دلیل تحریم، صادرات فرش ایرانی به حد مطلوب نبوده و از این رو سبب کاهش تولید پیله ابریشم شده است.

  وی با اشاره به اینکه استان گیلان قطب نوغانداری کشور محسوب می شود، افزود: نیمی از پیله ابریشم کشور در استان گیلان تولید می شود.

  صورتی به برخی مزایای صنعت نوغانداری و تولید پیله ابریشم اشاره و تصریح کرد: این صنعت سازگار با محیط زیست، ارگانیک و دارای ازرش افزوده بسیار فراوان و زمینه ساز ایجاد اشتغال برای کهنسالان، میانسالان، زنان و نوجوانان است.

  وی در ادامه با بیان اینکه امروز نیاز کشور در زمینه نخ ابریشم بین ۹۰۰ تا یک هزار تُن است، یادآورشد: در حال حاضر تنها ۱۴۰ تُن از این ابریشم در داخل کشور تولید شده که نیازمند توجه جدی برای افزایش میزان تولید است.

   ساماندهی زیرساخت ها سبب خودکفایی در صنعت ابریشم

  رئیس مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران به فعالیت این مرکز از سال ۸۴ در استان گیلان اشاره کرد و افزود: ترویج صنعت نوغان و تولید پیله ابریشم و آموزش از مهم ترین فعالیت های این مرکز محسوب می شود.

  وی با تأکید براینکه یکی از اولویت های این مرکز کاربردی کردن طرح های تحقیقاتی است، خاطرنشان کرد: افزایش راندمان تولید پیله ابریشم به ۳۲ کیلوگرم در سال ۹۵ از جمله مهم ترین دستاوردهای این مرکز بشمار می رود.

  صورتی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار جعبه تخم ابریشم در کشور وجود دارد، گفت: این درحالی است که در سال ۷۱ این میزان حدود ۲۰۰ هزار جعبه بوده است.

  وی همچنین به اولویت های این مرکز در آینده اشاره و خاطرنشان کرد: اقتصادی کردن صنعت نوغان، کاربردی کردن طرح های تحقیقاتی این مرکز، افزایش بهره وری، ایجاد و توسعه شرکت های دانش بنیان و ساماندهی زیرساخت ها  به ویژه بانک ژن  از جمله این اولویت ها است.

  به گفته این مسئول ساماندهی زیرساخت ها به ویژه بانک ژن مرکز تحقیقات کرم ابریشم سبب خودکفایی در تولید تخم نوغان می شود که نیازمند تقویت و افزودن امکانات جدید است.

  انتهای پیام
  منبع : مهر
  این خبر را به اشتراک بگذارید :

  تبلیغات در عصر گیلان

  09389707979
  %u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A