عصر گیلان
یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 21 Sunday 2018 - ساعت ۲۳:۵۸:۰۲
سرخط خبرها :
 • کد مطلب : 161745
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۴
 • سرویس : حقوقی و قضایی
 •   

  مدیرکل اداره کل پزشکی قانونی استان گیلان:

  یکی از معضلات استان های شمالی خودکشی با قرص برنج است/ راه اندازی آزمایشگاه DNA در سال جاری

  مدیرکل اداره کل پزشکی قانونی استان گیلان با اشاره به اینکه یکی از معضلات استان های شمالی خودکشی با قرص برنج است گفت: یک هزار 674 خودکشی منجر به مرگ با بیش از شش درصد کاهش که شایع ترین آن از طریق حلق آویز و پس از آن قرص برنج است در آمار پزشکی قانونی استان گیلان به ثبت رسیده است.

  پزشکی قانونیبه گزارش عصر گیلان، مهدی قربانی در جمع خبرنگاران به مناسبت گرامیداشت قوه قضائیه با اشاره به دلایل مراجعات به پزشکی قانونی اظهار کرد: جرح ضرب با ۱۷ هزار و ۷۷۸ مورد بیشترین علت مراجعات به پزشکی قانونی است که در مقایسه با سال ۹۴ پنج درصد کاهش داشته است.

  وی بابیان اینکه حوادث ترافیکی با پنج درصد کاهش به عنوان دومین عامل مراجعات به این اداره است، گفت: همسر آزاری با دو هزار ۲۹۶ مورد از عوامل دیگر ارجاع به این اداره است.

  مدیرکل اداره پزشک قانونی استان گیلان با اشاره به کاهش ۱۰ درصدی کودک آزاری با ۴۶ مورد در سال ۹۵ نسبت به سال ماقبل آن بیان کرد: صدور مجوز سقط جنین درمانی از دیگر موارد علت مراجعه به این اداره عنوان شد که با ۳۵۶ مورد مجوز سقط  ۲۴ درصد افزایش داشته است.

  قربانی گفت: مرجعان برای بررسی طلاق و معاینات مختص به زنان پنج هزار و ۹۷ مورد به پزشکی قانونی گیلان بوده و کاهش شش درصد داشته است.

  مدیرکل اداره پزشک قانونی استان گیلان بابیان اینکه سختی کار در پزشکی قانونی این است که همه مراجعین به ما رنجیده خاطر هستند، گفت: ما باید علاوه بر انجام وظایف مربوطه مراقب حال آن ها نیز باشیم.

  وی با اشاره به ۶۱۹ مورد مصدومان حوادث کار با کاهش یک درصدی بیان کرد: در سال ۹۴ شاهد ۶۲٨ مورد مرگ ناشی از حوادث ترافیکی بودیم که از این تعداد ۲۰۲ نفر عابر، ۱٨۷ نفر موتورسیکلت‌ سوار و  ۶۰ درصد کشته شدگان حوادث ترافیکی در سال ۹۵ را شامل می‌شدند.

  قربانی بابیان اینکه ۵۱۰ نفر از این تعداد در تصادفات برون شهری و  ۱۱٨ نفر درون شهری هستند، افزود: بیشترین آمار فوت شدگان در سنین بالای ۶۰ سال هستند.

  وی با تأکید بر اینکه آمار کشته شدگان در سال ۹۵ کاهش خوبی نسبت به سال ۹۴ را نشان می دهد، کرد: میزان ۶۰ درصدی کشتگان در این حوادث بسیار بالاتر از نرم کشوری است.

  مدیرکل اداره پزشک قانونی استان گیلان با اشاره به اینکه عمده علت مرگ در حوادث ترافیکی ضربه مغزی است، افزود: فروردین و اردیبهشت شایع ترین زمان حوادث منجر به مرگ ترافیکی دانست.

  وی به آمار متوفیان از طریق خودکشی ارجاعی به پزشک قانونی اشاره کرد و گفت: یک هزار ۶۷۴ خودکشی منجر به مرگ با بیش از شش درصد کاهش که شایع ترین آن از طریق حلق آویز و پس از آن قرص برنج است در آمار پزشکی قانونی استان گیلان به ثبت رسیده است.

  قربانی بابیان اینکه یکی از معضلات استان های شمالی خودکشی با قرص برنج است، گفت: از دلایل این انتخاب می‌تواند سهل الوصول بودن قرص برنج در اختیار مردم به‌خصوص مردم شمال کشور است.

  مدیرکل اداره پزشک قانونی استان گیلان با اشاره به آمار ۱۰۰ نفری متوسط سالیانه غرق شدگان در ۵ سال اخیر تصریح کرد: همه این غرق‌شدگان خارج از طرح دریا و یا خارج از ساعت طرح گزارش شده و در سه ماهه اول سال ۹۶، ۱۱ نفر در اثر غرق شدگی جان خود را از دست داده‌اند و این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵ با ۱۷ غرق‌شده، کاهش ۳۵ درصدی داشته است.

  قربانی از راه اندازی آزمایشگاه DNA در سال جاری خبر داد و گفت: امیدواریم که بتوانیم تأییده آن را تا پایان شهریور اخذ کنیم، بدیهی است که با راه‌اندازی این مهم نیازی به ارجاع به سایر مراکز  نیست.

  وی به رتبه استان گیلان در کشور در حوزه معاینات با رتبه ششمی و رتبه پنجمی استان در مصدومان حوادث ترافیکی اشاره کرد و افزود: استان گیلان در ضرب و جرح رتبه هفتم کشور  را داراست و در مسمومیت با سموم که شایع ترین آن قرص برنج است با رتبه دوم کشوری پیشتازی می‌کند.

  قربانی با بیان اینکه ۲۰۷ پرونده در سال ۹۵ در حوزه خطاهای پزشکی ارجاع داده شده بیان کرد: ۱۰۰ پرونده منجر به محکومیت پزشکان اعلام شده است.

  وی با تأکید بر اینکه غالب شکایات برای اعمال زیبایی غیرضروری صورت می گیرد بیان کرد: گیلان با وجود دو سالن تشریح قادر به رفع نیاز مردم نیست، لذا باید بابت این موضوع از مردم عذرخواهی کنم.

  مدیرکل اداره پزشک قانونی استان گیلان گفت: این اداره با ۱۴۰ نفر نیرو تخصصی و خدماتی فقط توانسته یک سوم نیاز نیروی انسانی این اداره را تأمین کند.

  انتهای پیام
  منبع : فارس
  این خبر را به اشتراک بگذارید :

  تبلیغات در عصر گیلان

  09389707979
  %u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A