عصر گیلان
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 20 Saturday 2018 - ساعت ۱۶:۳۰:۱۹
سرخط خبرها :
 • کد مطلب : 178949
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ دی, ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۲
 • سرویس : کشاورزی
 •   

  معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان:

  برداشت ۱۴۰هزار تُنی مرکبات/ گیلان پنجمین تولید کننده مرکبات در کشور است

  معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه این استان پنجمین تولید کننده مرکبات در کشور است از پیش بینی برداشت ۱۴۰ هزار تُنی مرکبات سال جاری در این استان خبرداد.

  به گزارش عصر گیلان، حبیب جهانساز صبح پنج شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت تولید مرکبات در استان گیلان، اظهار کرد: استان گیلان دارای ۱۱ هزار هکتار باغ مرکبات است.

  وی به جایگاه پنج استان گیلان در تولید مرکبات در کشور اشاره کرد و گفت: گیلان پس استان های مازندران، فارس، هرمزگان و کرمان در جایگاه پنجم تولید انواع مرکبات در کشور است.

  معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی گیلان با اشاره به آغاز برداشت مرکبات در گیلان از اواخر پاییز، گفت: پیش بینی می شود باغداران بیش از ۱۴۰ هزار تُن مرکبات از باغات استان برداشت کنند.

  وی با بیان اینکه این میزان نشان دهنده رشد ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته است، خاطرنشان کرد: در سال های اخیر تلاش شده تا با برگزاری کلاس های اموزشی و ترویجی و همچنین اصلاح و جوان سازی باغات مرکبات گام موثری در راستای افزایش تولید برداشته شود.

  جهانساز در ادامه اصلاح باغات از طریق کشت نهال های پا کوتاه و پر محصول، هرس به موقع و اجرای طرح آبیاری تحت فشار را برخی از این اقدامات در راستا افزایش تولید محصول برشمرد.

  وی همچنین با بیان اینکه دولت نیز از اجرای این طرح ها حمایت می کند، یادآورشد: دولت برای جوان سازی باغات مرکبات به ازای هر نهال اصلاح شده مبلغ دو هزار تومان یارانه پرداخت می کند.

  معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه جوان سازی باغات مرکبات و افزایش تولید، منجر به خودکفایی گیلان در تامین مرکبات مورد نیاز شب عید شده است، گفت : تاکنون ۷۰۰ تُن پرتقال به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از باغداران گیلانی خریداری و برای شب عید ذخیره سازی شده است.

  شهرستان های شرق گیلان نظیر رودسر، لنگرود و املش از مهمترین مناطق تولید مرکبات در استان است.

  انتهای پیام
  منبع : مهر
  این خبر را به اشتراک بگذارید :

  تبلیغات در عصر گیلان

  09389707979
  %u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A