عصر گیلان
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 19 Monday 2018 - ساعت ۰۱:۵۱:۰۶
سرخط خبرها :
گزارش
آرشیو...
 • کد مطلب : 182912
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴
 • سرویس : کشاورزی
 •   

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان:

  نوسازی زمین های کشاورزی عامل مهم در افزایش تولید برنج است

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان یکی از مشکلات استان در عرصه کشاورزی را وجود مزارع سنتی دانست و گفت: نوسازی زمین‌های کشاورزی و مکانیزاسیون از عوامل مهم در افزایش تولید برنج در استان است و در این راستا 90 هزار هکتار از مزارع استان نوسازی شده است.

  به گزارش عصر گیلان، مهندس علیرضا شعبان‌ نژاد صبح امروز در طرح رونمایی از مطلوب سازی برنج در سالن شهدای صالحین، با اشاره به اهمیت اجرای این طرح در استان اظهار کرد:اجرای طرح مطلوب سازی برنج می‌تواند آثار خوبی برای مردم در عرصه کشاورزی داشته باشد.

  وی با بیان اینکه استان گیلان دارای یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار زمین حاصلخیز است،اظهار کرد:از این میزان ۴۳۰ هزار هکتار زراعی و باغی و ۲۵۵ هزار مرتع است.

  وی با بیان اینکه گیلان دارای استعداد خدادادی در حوزه کشاورزی است،گفت: ۸۷ درصد از مساحت استان در حوزه کشاورزی، مدیریت بهره‌وری و حفاظت می‌شود.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه به طور تقریبی برنج مورد نیاز کشور ۳ میلیون تن است، افزود: در بحث برنج با ایجاد یک حرکت خوداتکایی و وحدت فرماندهی می‌توانیم به خودکفایی در تولید برنج برسیم.

  شعبان‌نژاد با بیان اینکه گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری است، گفت: ۲۸ درصد اشتغال و ۱۸ درصد ارزش افزوده از طریق فعالیت‌های کشاورزی در استان حاصل می‌شود، که این تناسب نشاندهنده برخورداری از کشاورزی فقیر در استان است، زیرا اشتغال از درآمد پیشی گرفته است.

  وی کشاورزی در گیلان را سخت عنوان کرد و گفت: کشاورزی در گیلان بدلیل یدی بودن و کار با دست سخت است،لذا باید سرعت مکانیزاسیون را بالا ببریم.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان یکی از مشکلات استان در عرصه کشاورزی را وجود مزارع سنتی دانست و گفت: تجهیز و نوسازی زمین‌های کشاورزی و مکانیزاسیون از عوامل مهم در افزایش تولید برنج در استان است و در این راستا ۹۰ هزار هکتار از مزارع استان نوسازی شده است.

  شعبان‌نژاد خاطرنشان کرد:در ۵ سال اخیر ۱۰ هزار ماشین آلات کشاورزی با تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار گرفت،حدود ۱۳۰ هزار هکتار از زمینهای کشاورزی در سال جاری نشاء ماشینی و ۱۶۰ هزار هکتار نیز ماشینی برداشت شد.

  وی از توزیع بذر اصلاح شده در استان خبر داد و گفت:در سال جاری هزار و ۵۰۰ بذر اصلاح شده در استان توزیع خواهد شد.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در پایان بر لزوم همکاری و وحدت روحیه در اجرای طرح مطلوب سازی برنج در استان تاکید کرد و گفت: تکیه اصلی در این طرح باید بر مردم باشد.

  انتهای پیام
  منبع : ایسنا
  این خبر را به اشتراک بگذارید :

  تبلیغات در عصر گیلان

  09389707979
  %u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A